Jaki wybrać termowizor celowniczy?

Jaka jest zasada działania termowizorów

Zanim przejdziemy do samego rankingu termowizorów, warto w paru słowach zarysować zasadę działania termowizora. Czym w ogóle jest termowizor? Najprostsza definicja głosi, że termowizor to optoelektroniczne urządzenie obrazowe analizujące tzw. temperaturowe promieniowanie podczerwieni. Co to oznacza? W skrócie każdy obiekt posiada jakąś temperaturę. Widok, jaki zaprezentuje nam termowizor, pokaże różnice tych temperatur, obrazując je paletą kolorów.

Ciepłe obiekty będą w kolorach żółtych i czerwonych, w skrajnych przypadkach wpadających w biel. Zimne występować będą w odcieniach fioletu i niebieskiego. Będziemy zatem widzieć w sposób intuicyjny obiekty ciepłe kojarzące się nam z kolorami znanymi z ogniska, a zimne z lodem i wodą. A jak to będzie wyglądało w praktyce? Na tle chłodnego wieczoru postać człowieka lub zwierzęcia będzie wyraźnie zarysowana w okularze termowizora i możliwe będzie wyraźne odróżnienie sylwetki.

Dla porządku dodajmy, że kamera termowizyjna może występować w wersji obserwacyjnej i pomiarowej. W naszym rankingu skupimy się na odmianie obserwacyjnej, a urządzenia pomiarowe zostawimy budowlańcom i majsterkowiczom. Zazwyczaj nie posiadają one okularu, a wyświetlacze i do skrytej obserwacji w terenie nie przydadzą się tak dobrze.

Noktowizor a termowizor. Jak się podstawowe różnice?

By mieć pełen obraz sytuacji, warto pokrótce streścić zasadnicze różnice pomiędzy takimi urządzeniami jak noktowizor i termowizor. Oba pozwalają nam zobaczyć coś, czego nie widać gołym okiem, ale robią to na różne sposoby. Zasadę działania termowizora omówiliśmy w jednym z wcześniejszych akapitów. Noktowizor działa trochę inaczej.

Zamiast pokazywać nam obraz bazujący na ciepłocie obserwowanych obiektów, wzmacnia dostępne światło i robi to nawet kilkadziesiąt tysięcy razy. W noktowizorze współpracujący ze sobą zespół lampy noktowizyjnej, obiektywu, okularu, przetwornika i konwertera daje nam w efekcie obraz możliwy do zaobserwowania przez ludzkie oko.

Co zatem wybrać? Noktowizor, czy termowizor? To już zależy od naszych preferencji i zadań, które chcemy przed urządzeniem postawić. Termowizji niestraszna będzie zieleń, mgła, czy też dym. Różnica temperatur i tak zostanie wyłapana i zobrazowana, a dodatkową zaletą termowizji jest znacznie większy zasięg skutecznego obrazowania. Niestety termowizja ma jedna podstawową wadę i jest nią cena. Dobry termowizor będzie kosztował znacznie więcej niż noktowizor. Obraz prezentowany przez termowizor może również wydawać się nam mniej realny, ale jest to akurat coś, do czego da się dość szybko przywyknąć.

Jaki termowizor kupić?

Termowizory nie należą do urządzeń pierwszej potrzeby, a i ich użytkowanie wymaga albo konkretnego zawodu, albo konkretnej pasji. W związku z tym powinniśmy dobierać urządzenie właśnie pod te zastosowania. Co innego będzie interesowało myśliwego, a co innego obserwatora przyrody, a już zupełnie inny sprzęt będzie potrzebny dla pracownika firmy budowlanej.

Wszystkich ich jednak łączy konieczność sięgnięcia po sprzęt sprawdzony i pochodzący od uznanego dostawcy. Wiąże się to z sumą, jaką należy wyłożyć na termowizor. Przy wydawaniu takich sum nie warto oszczędzać i ryzykować. Tani termowizor kupiony na zagranicznym portalu internetowym może okazać się przykrą niespodzianką.

Najpopularniejsze termowizory wyposażone są w monokular. Pozwala on w warunkach nocnych używać termowizora niczym celownika optycznego. Jeśli jesteś myśliwym, z pewnością zadałeś sobie pytanie: jaki termowizor na polowanie lub jaki termowizor do obserwacji? Najlepiej taki, który będzie zajmował mało miejsca, będzie poręczny, zapewni rozsądny stosunek jakości do ceny. Warto również zwrócić uwagę na wodoodporność urządzeń termowizyjnych, gdyż podczas obserwacji przyrody lub polowania pogoda nie raz może nas zaskoczyć.

Podstawowy podział termowizorów jest dość prosty. Dzielą się na obserwacyjne, celowniki termowizyjne i nasadki termowizyjne. Dwie ostatnie grupy zainteresują szczególnie myśliwych. Pierwsza przypadnie do gustu wielbicielom niekrwawych łowów. Podczas zakupu termowizora warto też zwrócić uwagę na takie parametry, jak: rozdzielczość, czułość termiczna, czy też częstotliwość odświeżania. Im będą one większe, tym lepiej. Warto też porównać sobie poszczególne obiektywy i oferowane przez termowizory powiększenia. Istotna może być również czas uruchamiania termowizora. Im krótszy, tym lepiej.

Jakie są ceny termowizorów?

Niestety termowizor nie jest tanim urządzeniem, ale rynek jest na tyle rozbudowany, a technologia tak poszła do przodu, że da się już znaleźć modele w cenie przystępnej dla zwykłego Kowalskiego. Pewnym rozwiązaniem mogą również być coraz popularniejsze systemy ratalne, więc termowizja z pewnością będzie coraz śmielej zaglądać pod strzechy

Tags: javascript

Share this post

Comments (0)

No comments at this moment
You need to Login to add comments.
Menu